Pojam nifaka u arapskom jeziku i šerijatskoj terminologiji
Nifak u arapskom jeziku označava tunel u zemlji koji je iskopan do jednog mjesta, a ima izlaz i na drugo mjesto. Od ovih riječi nastala je izvedenica nifak u vjeri. Nifak je djelo munafika, a označava ulazak u islam na jedan, a izlazak iz islama na drugi način.
U hadisu koji se prenosi od Ebu Seida el-Hudrija, Allahov Poslanik, sallaAlahu alejhi ve sellem, kaže: „Sigurno će te slijediti običaje onih prije vas, pedalj po pedalj, lakat po lakat, pa čak kada bi ušli u gušterovu rupu vi biste ih slijedili.“ Rekli smo: „Allahov Poslaniče, je li se to odnosi na židove i kršćane?“ Odgovorio je: „Pa na koga drugog.“ (Muslim)
Nifak u šerijatskoj terminologiji, kao što kaže Imam Ibn Kesir, označava pokazivanje dobra a skrivanje zla. Postoji nekoliko vrsta nifaka: Nifak u uvjerenju, a on će čovjeka odvesti u vječnu Vatru. Nifak u djelima je jedan od najvećih grijeha.
Ibn Džurejdž kaže: „Kod munafika je govor suprotan njegovom djelu, tajnost njegovoj javnosti, ulazak njegovom izlasku, njegovo prisustvo njegovom odsustvu.“
Dvije su vrste nifaka: Veliki koji izvodi iz vjere, i mali koji ne izvodi iz vjere.
Pojam zindika (heretika), otpadnika od vjere
Zindik (otpadnik od vjere) je u osnovi onaj koji ne vjeruje u Ahiret, Allahovo gospodarstvo, koji krije nevjerstvo, a pokazuje iman.
Šejhul-islam Ibn Tejimijje, Allah mu se smilovao, kaže: „Zindik kod islamskih pravnika označava munafika koji je bio u doba Vjerovjesnika, sallAllahu alejhi ve sellem, javno iznoseći svoj islam, a skrivajući nevjerstvo, svejedno da li je sakrio neku od vjera, poput judaizma, kršćanstva i dr., ili opovrgavao i negirao Tvorca, Povratak i dobra djela. Ima ljudi koji govore da je zindik onaj koji poriče i opovrgava, a ovaj termin često koriste apologetičari i obični ljudi, te oni koji prenose fraze drugih ljudi.
Međutim, zindik o čijem su propisu govorili islamski pravnici je onaj prvi, jer im je cilj bio napraviti razliku između vjernika i nevjernika, otpadnika i onoga ko se zadržao u vjeri, ko je to javno obznanio a ko je to sakrio. U ovom propisu učestvuju sve vrste nevjernika i otpadnika bez obzira na njihove različite stepene u nevjerstvu i otpadništvu. Allah, azze ve dželle, obavještava da se nevjerstvo može povećati, kao što obavještava da se i iman može povećati. „… samo se povećava nevjerovanje.“ (Prijevod značenja sure Et-Tevbe, 37)
Onaj koji ostavlja namaz i druge temelje islama ili koji čini velike grijehe. Također obavijestio je o povećanju kazne za neke nevjernike u odnosu na druge, i to na Ahiretu u riječima: „One koji nisu vjerovali i koji su od Allahova puta odvraćali Mi ćemo dvostrukom kaznom kazniti zato što su pravili smutnju.“ (Prijevod značenja sure En-Nahl, 88)
Ovo je temelj kojeg je potrebno spoznati. On je veoma važan za ovu tematiku. Mnogi koji su govorili na temu vjerovanja i nevjerovanja izvodeći iz vjere sljedbenike strasti nisu se osvrnuli na ovu tematiku i nisu napravili razliku između propisa sa vanjskim i untrašnjim značenjem iako je razlika između njih potvrđena sasvim pouzdanim šerijatskim tekstovima i poznatim konsenzusom učenjaka. To je čak, nužno poznata i naočigled shvatljiva činjenica u vjeri islamu.
Ko o ovome razmisli, znat će da su mnogi sljedbenici strasti i novotarija, ipak vjernici ali griješnici i zalutale neznalice od dijela onoga s čime je došao Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem. Sljedbenik strasti i novotarija može biti i nevjernik, zindik, koji skriva suprotno onome što iznosi.“
Autor: Dr. Seid el-Kahtani
Iz knjige: Svjetlost imana i tama nifaka
Priprema: Stazom islama