Lijepo je povodom ženidbe napraviti svadbenu gozbu, pozvati i počastiti goste, kao što je naredba Poslanika, sallAllahu alejhi we sellem, Abdur-Rahmanu b. Avfu kada se oženio, da zakolje makar jednu ovcu tom prilikom, kako bilježe Buharija i Muslim.
Rekao mu je: “Napravi svadbenu gozbu pripremanjem (klanjem, serviranjem i nuđenjem) makar jedne ovce.”
Ova gozba je u fikhskom smislu konstantni sunnet, a odazvati se na njen poziv je obaveza; za svakog ko nema opravdan razlog izostanka, i ako se na njoj ne dešavaju šerijatom zabranjene radnje. U suprotnom bi ovu svečanost bilo dozvoljeno bojkotovati i ne uključivati se u nešto što je haram. Buharija i Muslim bilježe da je Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, rekao: “Ko bude pozvan na svadbu (velimu) neka se odazove.”
Od Ebu Hurejre se prenosi predaja: “Ko se ne odazove pozivu taj je pogriješio prema Allahu i Njegovom Poslaniku.”
Svadba se održava iz razloga zahvale Allahu, dželle šanuhu, zbog omogućavanja ženidbe i da bi se nahranili i pomogli siromasi i potrebni, mada je dozvoljeno pozvati i bogate.
Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, kaže: “Najgora gozba je ona na koju se pozivaju samo bogati, a izostavljaju siromašni.”
Vrijeme, kada se pravi ova gozba i sobet, je pri samom činu vjenčanja, odnosno iza njega, ili kako se već ustrojilo sa pohvaljenim, lijepim, lokalnim običajima, koji nisu u koliziji i kontradikciji sa Šerijatom.
Nakon završenog jela, gosti bi trebali napustiti dom mladenaca, ne zadržavajući se i ne ometajući ih u njihovom budućem poslu.
Allah, dželle šanuhu, kaže (u prijevodu značenja): “…i pošto jedete, raziđite se ne upuštajući se jedni s drugima u razgovor…” (El-Ahzab, 53. ajet)
Komentarišući ovaj ajet Er-Razi kaže: “Neki ashabi su na dan Poslanikove ženidbe sa Zejnebom, radijAllahu anha, ostali duže, a Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, im nije ništa rekao, tako da je došao ajet poučavajući ih propisu vezanom za tu situaciju…”
Oglašavanje sklapanja braka
Šerijatski je lijepo oglasiti ženidbu, i to na način kako to dozvoljavaju običaji mjesta i vremena, usklađeni sa šerijatskim propisima.
Ahmed i Tirmizija prenose predaju u kojoj se kaže: “Oglasite brak, neka bude u džamiji i upotrijebite (na svadbi) mali bubanj (deff).”
Po ovome hadisu lijepo bi bilo da se brak sklopi u džamiji. Razlog za to je bereket samog mjesta, Allahove kuće, ili eventualno, iz razloga što je džamija javno mjesto, tako da je to vid oglašavanja bračne zajednice.
Svadba se oglašava sa deffom (mali bubanj), i dozvoljenom pjesmom, bez popratnih nedozvoljenih radnji; kao što je alkohol, ples uz nedozvoljeno miješanje muških i ženskih, kao što je nedopuštena muzika i druge zabranjene stvari, kako se na početku tog bračnog života ne bi započelo sa haramom, remeteći očekivani bereket islamskog življenja.
Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, kaže: “Oglasite brak i upotrijebite deff!”
Muzika se ne upotrebljava na vjenčanjima muslimana zbog hadisa Poslanika, sallAllahu alejhi we sellem, koji se nalazi u Buhariji, a u kome se kaže: “Biće u mom ummetu i onih koji će dozvoljavati predbračne intimne odnose (zinaluk), svilu,[1] alkohol i muzičke instrumente (me’azif).
Lijepo je zapjevati tom prilikom. Nažalost, neki hoće da dozvole i zabranjenu pjesmu i muziku (pjevanje uz zabranjene muzičke instrumente, pjevanje obnaženih žena i sl.) te iskrivljuju rivajete – govore o pjesmi djevojčica (džuvejrijat i džarijetani) za vrijeme udaje Aiše, radijAllahu anha, koje je čak i Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, sam slušao i odobrio njihovo slušanje – tako što pominju i prijevode ,,pjevačice“ umjesto ,,djevojčice” kako je došlo u originalu. U komentaru Buharije objašnjava se ta riječ (džarijeh) sa ,,nedozrela djevojčica na koju još ne padaju šerijatske obaveze”.
Vrijeme sklapanja braka
Lijepo bi bilo da sklapanje braka bude petkom, odnosno uoči petka, na Bajram i sličnom prigodom. Ovakvo mišljenje je preneseno od starih pravovjernih generacija selefa.
Iz knjige: Prva bračna noć
[1] Svila je zabranjena samo muškarcima.