Muaz ibn Džebel, radijAllahu anhu, izjavio je: ”Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, preporučio mi je deset stvari rekavši mi: ”……..Ni u kom slučaju ne napuštaj bojni red makar svi suborci izginuli…….”1
Zabrana napuštanja bojnog polja dolazi zbog očuvanja strukture i konstrukcije vojske. Ona je važeća i u situacijama kada je protivnička vojska slabija. Nepokolebljivost i upornost na bojnom polju, te borbenost jeste obligatna dužnost za sve one koji su uključeni u bitku. sunnet, tradicija Allahovog Poslanika, u sebi sadrži upozorenje na opasnost bježanja s bojnog polja.
Muhammed, sallAllahu alejhi ve sellem, veli: “Čuvajte se sedam velikih grijeha … ” a među njih je ubrojao i ” … bježanje s bojnog polja.” (Ovo prenose El-Buhari i Muslim u svojim Sahihima.)
Inače napuštanje bojnog polja ima različite oblike vidove:
1 – povlačenje, nakon čega slijedi ponovni napad na neprijatelja. Ova taktika spada u strategiju vođenja borbe, što se u islamskoj terminologiji naziva teharruf, povlačenje radi ponovnog napada;
2 -povremeno i naizmjenično povlačenje i napadi. U ovo spada npr. povlačenje radi pristupanja drugoj četi i njeno omasovljavanje. Ovakvo povlačenje naziva se tehqjjuz tj. pregrupisavanje, odnosno priključivanje drugoj četi;
3 -treća kategorija na koju se zabrana odnosi jeste bijeg bez namjere povratka, dakle bijeg zbog gubitka bitke. “O vjernici, kada se s nevjernicima sukobite, a njih nastupa mnogo, leđa im ne okrećite. Onaj ko im tada leđa okrene – osim onog koji se povuče s namjerom da se ponovo bori ili drugoj četi pristupi – vratit će se natovaren Allahovom srdžbom; prebivalište njegovo bit će Džehennem, a užasno je on boravište. ” (Prijevod značenja sure El-Enfal, 15-16)
Autor: Muhaddis Abdul-Kadir el-Arnaut
Iz knjige: Vasijjet Muhammeda, sallAllahu alejhi we sellem
Priprema i obrada: Stazom islama
Fusnota:
1 Muaz ibn Džebel, radijAllahu anhu, izjavio je: ”Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, preporučio mi je deset stvari rekavši mi: ‘Ne pripisuj Allahu, dželle šanuhu, druga makar te zbog toga ubili i spalili; Ne budi neposlušan prema roditeljima makar ti naredili da napustiš svoju porodicu i imetak; Ni u kom slučaju ne napuštaj bojni red makar svi suborci izginuli; Ni u kom slučaju svjesno ne ostavi propisani namaz, jer ko svjesno ostavi namaz, otkazana mu je Allahova zaštita; Ne pij alkohol, zaista je on uzrok svakom razvratu; Dobro se pazi i čuvaj grijeha, jer grijesi, zaista, navlače Allahovu srdžbu; Ukoliko stanovnike nekog mjesta zahvati epidemija, a ti se na tom mjestu zatekneš, ostani i ne napuštaj ga; Na svoju porodicu troši u skladu s mogućnostima; Ne podiži s njih prut radi njihovog odgoja; -Zaplašuj ih Allahovom kaznom.'”
Ovaj hadis zabilježili su Imam Ahmed u Musnedu, 5/238, Et-Taberani u El-Evsatu. Hadis je spomenuo El-Hejsemi u Medžmeu, 4/215, od Muaza, radijAllahu anhu. Niz prenosilaca ovog hadisa ima svoju slabost, međutim ima za njega šahid (je hadis koji se prenosi od nekog drugog ashaba) koji ga jača, a prenosi se od Ebu Zerra. Zabilježio ga je i El-Buhari u djelu El-edebul-mufred i glasi: “Resulullah mi je oporučio devet stvari . . . “ Također, dijelove ovog hadisa zabilježio je i Ibn Madža, 4034.