Prenosi Muaz ibn Džebel, radijallahu anhu: “Allahov Poslanik,ﷺ preporučio mi je deset stvari rekavši mi:
-Ne pripisuj Allahu, dž.š., druga makar te zbog toga ubili i spalili;
-Ne budi neposlušan prema roditeljima makar ti naredili da napustiš svoju porodicu i imetak;
-Ni u kom slučaju ne napuštaj bojni red makar svi suborci izginuli;
-Ni u kom slučaju svjesno ne ostavi propisani namaz, jer ko svjesno ostavi namaz, otkazana mu je Allahova zaštita;
-Nepij alkohol, zaista je on uzrok svakom razvratu;
-Dobro se pazi i čuvaj grijeha, jer grijesi, zaista, navlače Allahovu srdžbu;
-Ukoliko stanovnike nekog mjesta zahvati epidemija, a ti se na tom mjestu zatekneš, ostani i ne napuštaj ga;
-Na svoju porodicu troši u skladu s mogućnostima;
-Nepodiži s njih prut radi njihovog odgoja;
-Zaplašuj ih Allahovom kaznom.’”
‘Na svoju porodicu troši u skladu s mogućnostima´
Izdržavanje familije i borba za egzistenciju predstavlja okosnicu ovozemaljskog života i truda. Metode trošenja u ovom smislu variraju između škrtarenja i prekomjernog rasipanja.
Iz ovog razloga Poslanik, ﷺ da je uputstvo kada je riječ o trošenju, izraženo kroz ovaj savjet: “Izdržavaj, troši na svoju familiju u skladu sa svojim mogućnostima. “
Svako ko se bude držao ovog metoda neće svojoj familiji bilo šta uskratiti, ukoliko bude u mogućnosti, niti će rasipati svoj imetak, opterećivati se, u tom smislu, iznad svojih mogućnosti. Ova strategija i metoda registrovane su u Allahovoj knjizi kroz riječi u kojima Allah, dž.š., hvaleći Svoje robove, između ostalog, kaže: “…i oni koji, kadaudjeljuju, ne rasipaju i ne škrtare, već se u tome drže sredine.”
Na drugom mjestu upozorava:
“Ali, ne rasipaj mnogo, jer su rasipnici braća šejtana, a šejtan je Gospodaru svome nezahvalan.” (el-Isra, 26-27)
Dakle, rasipanje je dio nezahvalnosti na blagodatima. Zato je ispravan metod o ovom pitanju u praksu sprovesti Poslanikov vasijjet, tj. trošenje u skladu s mogućnostima. U drugom ajetu Allah, dž.š., naređuje: “Neka imućan prema bogatstvu svome troši, a onaj ko je u oskudici – onoliko koliko mu je Allah dao, jer Allah nikog ne zadužuje više nego što mu je dao, a Allah će sigurno poslije tegobe, olakšicu dati.” (et-Talak, 7)
Ukoliko bi čovjek premalo trošio na izdržavanju svoje porodice, a imućan je, on je škrt, u tom slućaju njegova supruga ima pravo uzeti od njegovog imetka onoliko koliko je dovoljno njoj i njezinoj djeci.
Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, veli: “Zaista nećeš udjeliti ništa čime želiš postići Allahovo zadovoljstvo, a da zato nećeš biti nagrađen, čak i zalogaj koji staviš u usta svoje žene ubrojat će ti se kao sadaka.”
(Prenose ga el-Buhari i Muslim od Sa’da ibn Ebu Vekkasa, radijallahu anhu)
U drugom hadisu Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, veli: “Kada čovjek troši na svoju familiju želeći postići Allahovu nagradu i zadovoljstvo, imat će nagradu sadake. ”
(Prenosi ga el-Buhari i Muslim od Ebu Mes’uda el-Bedrija)
“Za svaki dinar koji potrošiš na Allahovom putu bit ćeš nagrađen: za dinar koji si dao da se rob iskupi, za dinar koji daš siromahu i za dinar koji potrošiš na svoju porodicu. Najveću nagradu imat ćeš od onog koji si utrošio na svoju porodicu. ”
(Prenosi ga Muslim od Ebu Hurejre)
Trošenje na porodicu, kad je riječ o nagradi, smatra se najboljom sadakom. Zato, svako onaj ko troši u skladu sa svojim mogućnostima imat će nagradu shodno tome. A onaj ko bude u neimaštini ili oskudici neka zna da je Allah rekao: “Allah će poslije neimaštine izlaz dati,” kao i “Ne ubijajte djecu svoju iz straha od neimaštine, i njih i vas Mi hranimo.” (el-Isra, 31)
A na drugom mjestu kaže: “Mi i vas i njih hranimo.” (el-En’am, 151)
Kada bi naš ummet usvojio navedene principe, bio bi pošteđen težine duga i poteskoca kamate.
Ovo su uzvišeni islamski principi koje je postavio Alahov Poslanik, ﷺ kao strategiju u jednom uspješnom i zdravom ekonomskom sistemu. Sve to u nekoliko riječi: “Na svoju familiju troši umjereno. “
Šejh muhadis Abdul-Kadir el-Arnaut, rahimehullah