Ovo je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, uradio kad je saznao da je Hatib b. Ebi Beltea, radijallahu anhu, poslao kurejšijskim nevjernicima pismo u kojem ih obavještava da muslimani namjeravaj u osloboditi Mekku.
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao mu je: “Zašto si to uradio,o Hatibe?” Odgovorio je: “Vjerujem u Allaha i Njegovog Poslanika, nisam promijenio vjeru. Svi tvoji ashabi u Mekki imaju nekoga ko će, s Allahovom pomoći, zaštititi njihove porodice i imetke od mušrika, a ja nemam nikoga, pa sam htio da zaštitim svoju porodicu i imetak.” “Istinu je rekao “, kazao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ” i ne spominjite ga osim po dobru !”
Omer b. EI-Hattab rekao je Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem: “Izdao je Allaha i Njegovog Poslanika, dozvoli mi da ga ubijem.” Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, reče: “O Omere, šta znaš možda je Allah pogledao u srca učesnika bitke na Bedru i rekao: ‘Radite šta god hoćete, ući ćete u Džennet! “‘ Omeru zasuziše oči i reče: “Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju. “ (1)
Ovaj hadis sadrži mnogo korisnih pedagoških elemenata, od kojih su:
1. Ukor ashaba koji je napravio veliku grešku. Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, obratio mu se riječima: “Zašto si to uradio ?” ,.
2. Ispitivanje razloga zbog kojeg se desila greška, jer to utječe na to kakav će se stav zauzeti prema osobi koja je pogriješila.
3. Ako je neko poznat po dobru, ne znači da je bezgrješan.
4. Odgajatelj mora biti spreman da podnosi greške onih koje odgaja, kako bi bili ustrajni na Pravom putu, jer nije cilj otjerati ih, nego ih popraviti.
5. Pedagog mora uzeti u obzir trenutke ljudske slabosti i ne treba zamjeriti na teškim greškama koje učine pojednici koji su već dugo s njim.
6. Treba braniti osobu koja pogriješi, ako to zaslužuje.
7. Ako je čovjek koji je pogriješio otprije poznat po velikim dobrim djelima, to se mora uzeti u obzir prilikom procjene greške i zauzimanja stava o njemu.
1-Vidjeti: Fethul-bari, br. 6259.
Poslanikove metode u popravljanju gresaka kod ljudi
str:110-111
Dr. Muhhamed b. Salih El-Munedzdzid