Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, je na Oprosnom hadždžu kazao: “Vaše supruge kod vas imaju svoja prava, a i vi imate svoja prava kod njih…”
Allah, azze we dželle, propisuje supružnicima prava i obaveze kojih bi trebali da se drže.
Allah, subhanehu we te’ala, kaže (u prijevodu značenja): “…One imaju isto toliko prava koliko i dužnosti, prema zakonu – samo muževi imaju prednost nad njima jednu deredžu – stepen…” (El-Bekare, 228. ajet)
Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, je na Oprosnom hadždžu kazao: “Vaše supruge kod vas imaju svoja prava, a i vi imate svoja prava kod njih…”
Neke od tih zajedničkih međusobnih dužnosti i obaveza su:
– bračna vjernost,
– ljubav i milost,
– povjerenje,
– želja, strpljivost, podnošenje životnih nedaća i problema u nastojanju očuvanja bračne zajednice,
– pridržavanje općih adaba i propisa sa kojima se produžava bračna veza, itd.
Dužnosti i obaveze muža prema ženi
Pored ovih općih međusobnih dužnosti i obaveza muž ima i posebne obaveze prema supruzi:
– Da joj potpuno ispuni njena moralna i materijalna prava, kao i fizička, tjelesna; da joj isplati mehr, dadne opskrbu, da je čuva, štiti i pazi živeći sa njom na lijep pristojan i propisan način, da je hrani, odijeva i obuva, obezbijedi stan, da joj obezbijedi sve što voli i što je u granicama šerijata, a njemu ne predstavlja poteškoću, da je odgaja na propisan način lijepim savjetom i govorom. Ako se ne pokori, onda seksualnom apstinencijom jedno vrijeme (to pravo je pravo supruga, a ne i žene, tako da žena ne smije nikada seksualno odbiti muža), a ako se opet ne pokori, onda je istuče pazeći da je ne rani, ne slomi neki dio tijela ili udari po licu.
Allah, azze we dželle, kaže (u prijevodu značenja): “…A one čijeg se neposluha bojite, posavjetujte, a onda se od njih u postelji rastavite, pa ih i udarite; kad vam poslušne postanu, onda im zulum ne činite!” (En-Nisa’, 34. ajet)
– Da je pouči osnovnim stvarima vjere, ako to ne zna, ili da je pusti da ide na za to određena mjesta, gdje može naučiti (seminari, predavanja, škola itd), pošto duhovna potreba u islamu ne zaostaje za materijalnom.
– Da je prisili na učenje, usvajanje i prakticiranje najosnovnijih islamskih propisa; da joj zabrani neislamsku nošnju i otkrivanje, nedopušteno miješanje i kontaktiranje sa drugim muškarcima, osim u prisustvu mahrema, da joj ne pruži priliku da se moralno pokvari, jer Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, kaže:
“Čovjek je pastir u svojoj porodici i odgovoran je za svoje stado.”
– Da ne iznosi njene tajne pred svijet.
– Da ima sa njom seksualne odnose, makar u četiri mjeseca, osim ako nema neki poseban uzur i opravdanje, kao što je odsutnost na putu i sl. Naravno, ovdje bi trebalo malo šire obrazložiti i elaborirati ovo pitanje, zbog njegove važnosti u bračnim odnosima, pošto se i sami islamski pravnici razilaze po ovome pitanju. Hanbelijski učenjaci smatraju da bi to moralo biti makar u četiri mjeseca obavezno, osim iz opravdanog razloga. Tako, ako bi muž odbio približavanje ženi nakon četiri mjeseca seksualnog apstiniranja, žena bi imala pravo da traži razvod braka.
Međutim, ako bi muž otišao na put radi potrebe, pa makar se to odužilo, to bi bio opravdan razlog odgađanja intimnih odnosa. Ako bi muž otputovao i proboravio šest mjeseci, a ne bi imao opravdanja za dalji boravak, pa ga žena pozvala, trebao bi da se vrati, kao što je Omer, radijAllahu anhu, donio odluku za oženjene mudžahide; da šest mjeseci proborave sa vojskom na ratištu, četiri kod svojih žena, a dva mjeseca na putu, po mjesec u dolasku i odlasku.
– Da spava i zanoćava kod nje. Ako je u poligamnom braku, onda je obaveza da boravi kod nje kad dođe njena reda u noćima.
– Lijepo bi bilo da dadne dozvolu ženi kako bi mogla u slučaju potrebe služiti svoju bolesnu rodbinu, klanjati im dženazu u slučaju smrti i posjećivati ih pod uslovom da to nije na štetu porodice i muža.
– U slučaju pokornosti žene, muž nema prava da je udara ili da je ostavlja u krevetu.
– Muž je vođa i nadređeni u domu supružnika.
– Da je ne prisiljava na odvratne i mrske stvari.
– Da joj dozvoli pravo mišljenja i da se konsultuje sa njom.
– Da se lijepo ophodi prema njezinim roditeljima i rodbini.
– Da je ne iznenađuje povratkom sa puta, da je obavijesti o tome i traži dozvolu ulaska kod nje kada se vrati (da je ne bi zatekao u neurednom i nepoželjnom stanju što može imati nepoželjnje konsekvence u daljem bračnom životu).
Iz knjige : Prva bračna noć