Pitanje: Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu,
Zamolila bih vas da mi odgovorite na sljedeće pitanje: Kakav je propis držanja bebe u naručju tokom obavljanja namaza, tj. da li se može držati dijete koje je (možda) izvršilo malu nuždu u pelene, jer sam čula da to kvari namaz, jer ne možemo uvijek biti sigurni da je čisto?
Odgovor: We alejkum selam we rahmetullahi we berekatuhu,
Nošenje bebe koja nosi pelene tokom obavljnja namaza možemo podijeliti u tri situacije:
1. Kada smo sigurni da su pelene nečiste. U takvoj situaciji nam nije dozvoljeno nositi dijete ili bebu sa nečistim pelenama jer je čistoća, tj. čišćenje od nedžaseta (prljavštine) jedan od uvjeta ispravnosti namaza.
2. Kada smo sigurni da su pelene čiste. U takvoj situaciji nema prepreke da se dijete nosi u namazu, jer je i Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nosio svoju unuku Umamu bint Zejneb u toku namaza.
3. Kada nismo sigurni da li su pelene čiste. U takvoj situaciji postupamo na osnovu onoga što preovladava kod nas. Pa, ukoliko su djetetu skorije promijenjene pelene onda inšaAllahu te’ala nema prepreke da se nosi u namazu. A ako je od mijenjanja pelena prošlo već poduže vremena i kod čovjeka preovladava mišljenje da su pelene nečiste onda ne treba nositi dijete u toku namaza.
Ukoliko se desi da čovjek nosi dijete u namazu, misleći da je čisto, pa se nakon namaza ispostavi suprotno tome, onda nema potrebe da obnavlja svoj namaz jer ni Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije obnovio svoj namaz kada ga je Džibril alejhis-selam obavijestio da na njegovim nanulama ima nedžaseta.
Članak objavljen 16. feb 2011
Odgovorio: Idriz Bilibani, prof. fikha