وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَلَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا ۖ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَبِذِي الْقُرْبَىٰ وَالْيَتَامَىٰ وَالْمَسَاكِينِ وَالْجَارِ ذِي الْقُرْبَىٰ وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالْجَنبِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ مَن كَانَ مُخْتَالًا فَخُورًا
“I Allahu ibadet činite i ništa Mu ne pridružujte, a roditeljima činite dobro i rođacima, siročadima, siromasima, komšiji bližnjem, komšiji daljnjem, drugu pored sebe, putniku i onome koji je u vašem posjedu! Allah doista ne voli one koji se ohole i hvališu!” (En-Nisa 36)
-Ibn Kesir rahimehullah kaže: “Uzvišeni Allah naređuje da se čini ibadet samo Njemu Jedinom Koji nema sudruga, pa doista je On:
-El-Halik (Stvoritelj),
-El-Razik (Opskrbitelj),
-El-Mutefadil (Dobrotvor prema Svojim robovima), u svako vrijeme i na svakome mjestu, pa On zaslužuje kod svojih robova da samo Njega obožavaju i da Mu ništa od stvorenja ne smatraju ravnim. Kako je Allahov Poslanik salallahu alejhi ve sellem, objasnio Muazu radijellahu anhu: ‘Znaš li kakvo je Allahovo pravo kod robova?’ Muaz radijellahu anhu mu odgovori:’ Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju!’ Tada reče Poslanik salallahu alejhi ve sellem:‘ Da Ga obožavaju i da Mu nikoga ne smatraju ravnim’-zatim je rekao:’A znaš li kakvo je pravo robova kod Allaha, kada to budu činili? Da ih ne kazni!’ “
-Ibn Redžeb rahimehullah: “Uzvišeni Allah je u ovom ajetu spojio spomen Svog prava kod roba i pravo robova kod robova kao i to da je podjelio robove prema kojima je obavezno dobročinstvo na pet vrsta:
1) Onaj ko izmedju sebe i drugog insana ima rodbinsku vezu, a spomen roditelja roditelje je izdvojio zbog njihovog isticanja nad ostalom rodbinom. Roditelji su bili uzrok za postojanje djeteta te stoga imaju pravo na odgoj.
2) Onaj ko je slabašan i ima potrebe za dobročinstvom i ovo se dijeli na dvije vrste: onaj ko ima potrebu zbog slabosti tijela, a to je jetim i onaj ko ima potrebu zbog neposjedovanja imovine – miskin.
3) Onaj ko ima pravo zbog blizine i stalnog kontakta, a podijeljeni su u tri vrste: komšija rođak, daljni komšija (bilo da je to u srodstvu ili komšiluku), bližnji komšija (tj. drug na putovanju ili u poslu, a rečeno je i: supruga).
4) Neko ko dođe čovjeku a ko ne živi kod njega, a to je putnik prolaznik tj. putnik kada dođe u drugu zemlju. Neki su ga protumačili kao gosta.
5) Onaj nad kim imamo vlast (rob ili robinja), a Vjerovjesnik salallahu alejhi ve sellem je često puta oporučivao i naređivao da im se čini dobročinstvo i da se prema njima lijepo ophodi. Prenosi se da je zadnje što je oporučio Vjerovjesnik salallahu alejhi ve sellem na svojoj smrtnoj postelji namaz i oni nad kim imate vlast – rob ili ropkinja. Neki od selefa u ovo su ubrojili i ono što čovjek posjeduje od životinja.”
Halid b. Abdur-Rahman El-Husejnan, rahimehullah
Dersovi odgoja