Vjerovjesnik salallahu alejhi ve sellem kaže: “I znaj da je pobjeda (pomoć) sa strpljenjem.”
Ovo odgovara riječima Uzvišenog: “O vjernici, kada se s kakvom četom sukobite, smjeli budite i neprestano Allaha spominjite da biste postigli što želite.” (El-En fal, 45.)
I riječima: “Ako vas bude stotina izdržljivih, pobijedit će dvije stotine.” (El-Enfal, 66.)
Kao i riječima: “Hoće! Ako budete izdržljivi i poslušni.” (Ali Imran, 125.), i mnogim drugim ajetima i hadisima koji naređuju strpljivost pri susretu sa neprijateljem.
Omer, r.a., je upitao starce iz plemena Benu Abes: “Čime se borite protiv neprijatelja?”, na što su odgovorili: “Strpljenjem! S kim god se suočimo, prema njima pokažemo strpljivost, kao što su i oni prema nama strpljivi.”
Neko od ispravnih prethodnika je rekao: “Svima nam je smrt i bol rana mrska, ali se po strpljivosti odlikujemo jedni nad drugima.”
Jedan od heroja bio je upitan o svojoj hrabrosti, na šta je odgovorio: “To je trenutak strpljivosti!”
Sve navedeno je u vezi sa vanjskim neprijateljem, a to je džihad protiv nevjernika, dok isto važi i za unutarnjeg neprijatelja, a to su nefs i prohtjevi. Džihad protiv nefsa i prohtjeva jedan je od najvećih džihada, kako kaže Allahov Poslanik, salallahu alejhi ve sellem: “Mudžahid je onaj ko se bori sa svojim nefsorn u ime Allaha. “(1)
Neko je upitao Abdullaha ibn Amra o džihadu, na što mu je ovaj odgovorio: “Počni sa svojim nefsom, pa se protiv njega bori! Počni sa svojim nefsom, pa njega savladajl”
Bilježi se i sa slabim lancem prenosilaca, hadis kojeg prenosi Džabir, r.a., u kojem je Vjerovjesnik, sallalahu alejhi ve sellem., rekao jednoj grupi koja se vraćala iz džihada: “Vraćate se iz malog džihada u veliki džihad”, na šta su ga ljudi upitali: “A koji je to veliki džihad?”, pa je Vjerovjesnik, salallahu alejhi ve sellem., odgovorio: “Borba roba protiv vlastitih prohtjeva! “(2)
Kada je Ebu-Bekr es-Siddik, r.a., iza sebe kao halifu ostavljao Omera, r.a, u svojoj oporuci mu je rekao: ”Prvo na što te upozoravam je tvoj nefs koji se nalazi između tvoje dvije strane!”
Bilježi se i hadis, kojeg prenosi Sa’ d bin Sinan preko Enesa, r.a., kao što ga prenosi i Ebu- Malik El-Ešdžei mursel-predaju gdje stoji da je Vjerovjesnik, salallahu alejhi ve sellem., rekao: “Nije tvoj neprijatelj onaj koji kad te ubije uvede te u Džennet, kao ni onaj kojeg kada ga ti ubiješ pa ti to bude svjetlom, najveći tvoj neprijatelj je tvoj nefs koji se nalazi u tebi. “
I ovaj džihad, također, iziskuje sabur. Pa onaj ko osaburi u borbi protiv svoga nefsa, prohtjeva i šejtana, pobijedit će ih, jer će mu doći pomoć i pobjeda. Dok će onaj ko bude očajavao i ne bude se strpio u borbi protiv njih ostati savladan, ponižen i zarobljen u rukama šejtana i svojih prohtjeva. Zbog toga je Abdullah ibn El-Mubarek rekao: “Ko se strpi, pa nije mu puno vremena (do pobjede) trebalo, a ko ne osaburi, pa neznatnim se nasladio.”
Buhari i Muslim bilježe hadis u kojem je Vjerovjesnik,salallahu alejhi ve sellem., rekao: “Nije jak onaj koji je jak u hrvanju, već je jak onaj ko svoj nefs u srdžbi savlada. “(3)
Neko je El-Ahnefa ibn Kajsa ovako opisao: “Najjači je bio u savlađivanju svoga nefsa u srdžbi.”
Nekome je bilo rečeno: “Taj i taj hoda po vodi!”, na što je dotični odgovorio: “Kome je Allah dao snagu da se suprotstavi svojim prohtjevima, on je jači od onoga što po vodi hoda.”
Znaj, tvoj nefs je poput tvoje jahalice! Ako od tebe vidi marljivost, sama će marljiva morati biti, a ako od tebe vidi lijenost, nastojat će da te savlada, tražit će svoje prohteve i uživanja.
Ebu-Sulejman ed-Darani kazuje: “Dok sam prolazio Irakom, nailazio sam na dvorce, jahalice, odjeću i hranu koja pripada carevima, pa se nisam za tim okretao. A kada sam prolazio pored datula, skoro da mi ih je nefs poželio.” Kada su te njegove riječi spomenuli jednom arifu rekao je: “To su prohtjev:i od kojih njegov nefs nije ništa očekivao, dok je imao nadu u datule pa ih je poželio.”
Tako se Vjerovjesnikove, salallahu alejhi ve sellem.,riječi: “I znaj da je pobjeda (pomoć) sa strpljenjem”, odnose i na strpljenje u džihadu protiv vanjskog neprijatelja, a i na strpljenje u džihadu protiv unutarnjeg neprijatelja, a to su nefs i prohtjevi. Ispravni prethodnici su ovaj sabur voljeli više u odnosu na sabur u poteškoćama.
Mejmun ibn Mihran je rekao: “Dvije su vrste sabura: sabur na nedaćama koji je dobar, ali je od toga bolji sabur u sustezanju od grijeha.”
Seid ibn Džubejr je rekao: “Sabur može biti u sustezanju od Allahovih zabrana, i u izvršavanju Allahovih farzova koje je On propisao, i to je najvrijedniji sabur.” A druga vrsta sabura se vezuje za strpljivost u nedaćama. Čak se ova izreka navodi i kao merfu-hadis koji se prenosi od Ali ibn Ebi-Taliba, r.a., međutim ta predaja nije potvrđena.
1-Ahmed 6/20; Et-Taberani u El-Kebiru 18/307; Ibn-Hitibban 1624; EI-Kudai u djelu Musmdui-Šihab 184 od Fedale bin Ubejda sa dobrim (hasen) lancem prenosilaca.
Sa drugim lancem bilježi ga EI-Bezzar i Et-Taberani u djelu El Kebir 18/309,Ibn Ebi-Minde u djelu El-Iman 315; El-Kudai 131-183; Ibn-Hibban 25; El-Hakim 1/10,11 riječima: “Muđahid je onaj ko se bori sa svojim nefsom u pokornosti prema Allahu”, sa dobrim (hasen) lancem prenosilaca.
Hadis bilježi i Tirrnizi 1621, riječima: “Muđahid je onaj ko se bori sa svojim nefsom “, također dobrim (hasen) lancem prenosibca.
2-EI-Bejheki u djelu Kitabuz-zuhd El·kebir374, i kaže: “Ovo je slab isnad”, El-Hatib u djelu Et-Tarih 13/493, sa slabim lancem prenosilna zbog Lejs ibn Ebi-Selima koji je bio slab ravija zbog miješanja hadisa.
3-Buhari 10/518;Muslim 4/2014.
Ibn Redžeb el-Hanbeli
Poslanikov savjet Ibn-Abbasu
priprema stazomislama.com